תהליך ההרשמה לנישואין

מזל טוב החלטתם להתחתן כדת משה וישראל, הנה הדרכה יעילה המסבירה במספר צעדים את התהליך מול הרבנות.  כך תוכלו לבוא מוכנים ולצמצם את כמות הפעמים שתידרשו להגיע לשם ולבזבז זמן יקר.

1. ראשית, עדיף שתדעו מראש את מועד החתונה לפי תאריך עיברי בכדי לקבל אישור בהתאם למועדי ישראל הנהוגים, רק שתדעו כי הגיל המינמלי על פי חוק להנשא הוא בגיל 17, חתן וכלה שטרם מלאו להם 17 שנים ידרשו להביא אישור מבית משפט מחוזי המתיר להם להינשא.

2. מתי כדאי להירשם?
שלושה חודשים לפני מועד החתונה כדאי לפתוח תיק נישואים בלשכת הרבנות המקומית.או במועצה המקומית. תוקפו של תיק נישואים הוא לשלושה חודשים בלבד, כך שלא ניתן להקדים את ההרשמה. מן הצד השני, אל תדחו לרגע האחרון, כדי שלא יווצר לחץ במידה ותתבקשו להשלים או להמציא מסמכים.

3. ניתן להרשם בשלוש מקומות: לפי אזור מגורי החתן, אזור מגורי הכלה, או באיזור בו תערך החתונה.

4. עדיף להרשם באיזור בו יהיה נוח להביא את העדים, וכמובן שעדיף להרשם במועצה מקומית או אזורית מאשר ברבנות העיר , מכיוון שהתור וההמתנה קצרים יותר!

5. בביקור הראשון שלב פתיחת תיק (תעודת רווקות) הביאו את המסמכים המקוריים ולא העתקים שלהם, המסמכים הבאים:

א. תעודת זהות של בני הזוג כולל ספח

ב.שלוש תמונות פספורט

ג.תעודת נישואים או כתובה של הוריכם (במידה והתעודה אבדה ניתן לקבל העתק נאמן למקור מהרבנות בו נישאו  הוריכם, במידה ולא נמצאה התעודה ניתן להוציא ממשרד הפנים)

ד. ישנה אגרה בסך 135 שקלים (הכינו מראש)

ה. עדים

כל אחד מבני הזוג צריך להביא שני עדים שהם גברים מעל גיל 18, המכירים אתכם היטב, שאינם קרובי משפחה שלכם מדרגה ראשונה (אב, אח, בן) ואינם קרובי משפחה זה של זה ,והם  עדי רווקות. כדי לוודא את אמינותם, יישאלו העדים שאלות עליכם. העדים יכולים לבוא עמכם בעת פתיחת התיק או במועד מאוחר יותר. עדים המכירים את שני בני הזוג וביכולתם להעיד שבני הזוג העומדים להינשא הינם רווקים ושאין מניעה להשיאם כדת משה וישראל. העדים חייבים להצטייד בתעודות הזהות .

6. לאחר קביעת התאריך, עליכם להביא לרבנות העתק מתעודת הכשרות של האולם בו אתם מתחתנים, או של שירות הקייטרינג שלכם (אם הוא חיצוני לאולם).

7. הביקור השני: בחירת רב.
עליכם לבחור רב שיערוך את החופה. אם יש רב המועדף עליכם, למשל רב השכונה או חבר של המשפחה פנו אליו ובקשו מכתב המעיד על הסכמתו והסמכתו, והעבירו אותו לרבנות בה פתחתם את התיק, רק מי שמכהן בפועל כרב שכונה או עיר, רק מי שיש לו  תעודת הסמכה לסדר חופה וקידושין מהרבנות הראשית, יכול לערוך חופה. אם אין לכם רב, המועצה הדתית תמנה לכם רב מטעמה.

8. את כל המסמכים יש להשלים עד עשרה ימים לפני החתונה (פרט לאחד: חתימת הבלנית על אישור הטבילה במקווה של הכלה, יום או יומיים לפני החתונה). בשלב זה תקבלו את הכתובה והעתק שלה, אשר ימולאו וייחתמו בחתונה.

9. הביקור השלישי: קבלת תעודת נישואים

כשבוע לאחר החתונה, תצטרכו להגיע למשרדי הרבנות כדי לקבל את תעודת הנישואים. תעודה זו נחוצה לצורך עדכון הפרטים (שם משפחה ומצב משפחתי) בספח תעודת הזהות. לביקור זה, הביאו עמכם את העתק הכתובה החתום על ידי הרב – את הכתובה עצמה שמרו אצלכם.

10. תעודת הנישואים תישלח אליכם בדואר

מזל טוב
להקת הישראלים.